I anledning af 1200-året for Sankt Ansgars udsendelse til Danmark afholdes der i 2026 en række markeringer. Højdepunktet bliver en pontifikalmesse i domkirken søndag, den 25. januar kl. 16.30, hvor pave Leos statssekretær, kardinal Pietro Parolin, deltager som Pavens særlige legat. Det er en stor ære for det danske bispedømme og udtrykker Pavens særlige nærvær i fejringen.
Pavelige legater har historisk repræsenteret Paven ved særlige begivenheder og betragtes som hans nærmeste stedfortrædere. Messen indleder jubilæumsåret, som ønskes at blive en tid til fordybelse i troen og fornyet glæde over Kirken.
Fotos fra en EWTN-begivenhed i Rom, oktober 2022 | ©️ Kuno Arnkilde
Tilmeld dig nyhedsbrevet
Tilmeld dig nyhedsbrevet og få refleksioner, artikler og nyt fra siden – sendt direkte til dig. Du kan altid afmelde dig igen, og dine oplysninger bliver behandlet fortroligt. Læs evt vores privatlivspolitik.
Når du har sendt din tilmelding, vil du modtag en email, hvor du skal bekræftige dit valg.







































